Neviditeľní

Autor: Karol Hodossy | 18.9.2013 o 22:21 | (upravené 20.9.2013 o 10:49) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  103x

Je tomu už niekoľko rokov, čo mi vŕta v hlave myšlienka, že niečo s nami, ľuďmi všednými (lebo to je presne to, na čo nás degraduje náš vlastný systém) nie je v poriadku. Väčšina z nás sa každé ráno pozerá do zrkadla – sme tam. Tí, čo pozerajú do výkladov, taktiež vidia svoju podobizeň, možno v trochu skreslenej podobe, ale predsa. Niektorí si možno zájdu na ryby, vidia svoju tvár na hladine jazera či rieky. Bez debát – máme svoju tvár, fyzickú podobu i myšlienky a emócie – sme ľuďmi viditeľnými.

Ako je potom možné, že pre ľudí, ktorí vďaka našej podpore sedia na mestských úradoch, iných štátnych úradoch či parlamente, sme totálne neviditeľní? To, čo sa deje v zoologickej záhrade zvanej slovenský parlament ešte komentovať v tejto chvíli nebudem, problém treba začať skúmať pri základoch. Takže :

Primátori.

Pozrime sa na to, čo sú zač. Sú to ľudia, ktorí sa vďaka našej podpore dostávajú za kormidlo lodí, ktoré nesú názvy obcí a miest. A na tých lodiach sedíme my – ľudia všední z toho-ktorého mesta. Otroci tam nie sme, nikto nám nebije bičom po chrbte a nekričí na nás. Právom sa tu môžeme cítiť ako tí, čo sa spoločne rozhodujú, ktorým smerom plávať ďalej. A tu narážame na problematiku, ktorú v tejto chvíli pomenujem ako neviditeľnosť. My sa totiž snažíme na seba upozorniť všemožným spôsobom – dávame rukami znamenia, mávame, kričíme, prosíkame, no nič nepomáha. Tá loď si proste ide svojím smerom, ktorý pozná iba sám kapitán lode. Aká bude naša cesta? Nikto z nás nevie, teda ak nerátam toho namysleného, arogantného a slepého kapitána.

K veci :

Približne dva roky dozadu som napísal email primátorovi môjho mesta s odporúčaním (ak chcete, môžete to nazvať zlepšovákom), ktoré by pomohlo mestskej polícii pri práci a zároveň by zmiernilo byrokraciu týkajúcu sa vydávania parkovacích kartičiek pre občanov žijúcich v meste. Musím sa trošku pochváliť – vcelku dobrý nápad za minimálnu investíciu. Chcete vedieť, ako mi náš primátor poďakoval za odporúčanie, za angažovanosť za mesto, za čas strávený napísaním mailu? Naozaj chcete vedieť čo si o tom myslel? Ja tiež. Odpoveď totiž nedošla žiadna. Povedal som si : náhoda, niekde sa zapatrošil môj mail. Povedzme si na rovinu, kde sa taký mail môže zapatrošiť? Okrem priečinku 'junk emails' ma nenapadá iná odpoveď. Ak mail nie je odfiltrovaný, skončí s určitosťou v mailboxe príjemcu...

Zhodou okolností som minulý týždeň posielal ďalšie odporúčanie, tentokrát primátorovi iného mesta, nakoľko poznám aktuálnu situáciu, keďže tu pracujem. A zhodou okolností sa to opäť týkalo aj polície (ale to nie je podstatné, to len tak na margo). No a poďakovanie za úsilie venované riešeniu problematiky či akákoľvek odpoveď? Opäť žiadna.  A to som si naivne myslel, že problém neviditeľnosti je iba v mieste môjho bydliska.

Občania Slovenskej republiky! Sme neviditeľní, či sa Vám to páči alebo nie! A keďže nám táto vec už prerástla cez hlavy, je načase s tým začať niečo robiť. Samozrejme hovorím o parlamente. To, čo sa tam deje, je už fakt netolerovateľné aj pre mňa - človeka, ktorý je už tak znechutený z politickej scény, že ju už ani aktívne nesleduje (aj keď sa ku mne informácie dostanú či chcem, či nechcem). Napriek všetkým kauzám, ignorancii, arogantnosti našich politikov - nenechajme sa znechutiť, nevdzávajme sa, musíme sa znovu zviditeľniť, podľa možnosti ešte pred tým, než naši kapitáni úplne zabudnú, prečo sú tam, kde sú a akú tam majú úlohu. Ľud má potenciál a moc veci meniť.

Ľahostajní primátori? Problém.

Ľahostajní politici? Veľký problém.

Neviditeľní ľudia? Začiatok konca.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Mária Terézia nechcela, aby sa Gemer vyľudnil. Pomohli čerešne

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?